Mis on eksosoomid? Eksosoomid on väikesed rakuvälised ehk ekstratsellulaarsed nanosuuruses vesiikulid, mis tekivad looduslikult ja võivad olla taimsed, loomsed, bakteriaalsed või saadud inimestelt. Kuidas eksosoomid tekivad? Rakud nõristavad neid kahel viisil – kindlalt määratud ehk reguleerimata muutumatu eraldumise kaudu või reguleeritud raku aktivatsioonil mõne teise signaalmolekuli toimel. Rakkude sees asuvad suured multivesikulaarsed kehakesed. Multivesikulaarse kehakese membraan sopistub ehk pungub sissepoole, võimaldades suure vesiikuli (vesikulaarne keha) sisse voolata raku tsütoplasmas olevat rakuvedelikku. Seejärel täitub multivesikulaarne keha paljude väikeste vesiikulitega, mis lasevad ennast suure multivesiikuli membraani küljest lahti ja liiguvad juba vabalt multivesiikulis. Mis on vesiikul? Vesiikul on väga väike nanosuuruses põieke,…
KAEL REEDAB VANUSE! Kahjuks on nii, et kui Sa ei hoolitse nooruses enda kaela eest, siis vanuse kasvades jääb üle ainult sallide ja kõrgete kaeluste kandmisega aja märke peita. Nägu võib olla nooruslik aga kael reedab. Kaela olukorda saab parandada kirurgia abil näo ringlõikusega. Samuti esteetilise kosmeetikaga, milles kasutatakse kõiki imevõtteid, alustades aparaatsete teenustega, lõpetades täite-ja botox süstidega. Aga mitte kõigile ei ole need meetodid kättesaadavad ja südamelähedased, seetõttu alusta kaela eest hoolitsemisega juba täna! Mille poolest erineb kaelanahk anatoomiliselt teiste kehapiirkondade omast? Kaelanahal praktiliselt puudub toestus, sest ta kinnitub lõualuudele ja lihtsalt ripub allapoole, see aga muudab kaela vägagi…
AKNE RASKUSASTE JA KODUNE HOOLDUS Acne vulgaris on krooniline põletikuline haigus, mida eristatakse põhjuste, vallandajate ning raskusastmete järgi. Võib olla põletikuline ja mittepõletikuline. Iga meie kehakarv on paaris rasunäärmega, mis toodab nahapinnale kaitsvaid ja niisutavaid rasvhappeid, mis osalevad ka naha pH määramises. Akne puhul on rasunäärmed laienenud ja rasuproduktsioon suurenenud. Aktiivsed rasunäärmed asuvad näol, rinnakul ja seljal. Akne tekib kui rasu ei jõua tõusta naha pinnale sest karvafolliikuli ava on kleepunud kokku rasu ja keratinotsüütrakkudega. Selline tihke segu võimaldab bakteritel kasvada ja tekitada põletikulisi elemnte, ummistunud karvafoliikulisein (nahapoor) rebeneb ja bakterid levivad ümbritsevatesse kudedesse. Loe akneelementide täpsemat definitsiooni meie blogist…
MIS ON AKNE? Akne on nahaseisund, mis areneb organismi füsioloogiliste tasakaaluhäirete tõttu ning mõjutab naha pooride, juuksefolliikulite, laialdase levikuga patogeenide ja nahanäärmete normaalset funktsioneerimist. Akne haigus võib esineda igas vanuses, olenemata soost või rassist. Rohkem on sellest mõjutatud siiski teismelised ja nooremad täiskasvanud inimesed. See protsess areneb kogu kehas, kõige enam näol aga võib kaasata selja, õlad ja rindkere. Sügaval dermaalses koes olevad rasunäärmed on ühendatud juuksefolliikulidega, piltlikult öeldes – karv ulatub sügavale verinahka ja karva küljes ripub rasunääre. Normaalse naha toimimise korral eraldub rasunäärmete toodetud rasu naha pinnale pooride kaudu. Nahapoor ongi olemuselt juukse folliikul. Millest saab akne levik…
Päikesekaitsekreemid Mis võiks veel parem olla kui ilus päikeseline ilm ja õnnelik olemine ning piisav D – vitamiin! Sellegipoolest – nautigem päikest mõistlikult ja mõõdukalt! Kohe kui päike hakkab kõrgemalt käima, tekib arutelu päikesekaitse kreemide osas. Kas neid on vaja üldse kasutada või millist kasutada? Enamvähem kõik on teadlikud SPF filtrite kasutegurist. Rohkem on siiski tõstatatud küsimus, et kas valida keemiline või füüsiline filter. Mõtleme koos… Päikesekaitsekreemide koostisosad Päikesekreemides kasutatakse kahte tüüpi koostisosasid, mida nimetatakse mineraalseteks ehk füüsilisteks ja sünteetilisteks ehk keemilisteks. Reklaamides kasutatakse tihti mineraalse toote kiitmiseks väljendit orgaaniline, kuigi päikesekaitsetoodete sisalduse koostisosad on tegelikult kõik anorgaanilised kemikaalid, ehk…
Mida tähendab dehüdreeritud nahk? Dehüdreeritud nahk tähendab niiskusvaegust ehk naha pindmist kuivust. Mis tahes nahatüübil, olgu see kuiv, rasune või kombineeritud, võib tekkida dehüdratsiooniprobleem. Dehüdreeritud nahka seostatakse läike ja mugavuse puudumisega ning intensiivse, pidevalt tuntava nahapingega. Millised on dehüdreeritud naha tunnused? Nahk on ärritunud, eriti pärast pesemist. See on ebatavaline, kuid siiski ajutine seisund, mis ei pruugi olla seotud “kuiva” nahatüübiga, see tähendab, et ka rasuse naha puhul võib esineda pindmist kuivust. Vahel on selgelt nähtav nahakihtide eraldumine üksteisest, teinekord on katsudes nahal tunda karedust. Veepuudus tekitab näonahale ja/või kehaosadele ebamugavustunde, eriti pärast duši all käimist. Peale nahapesu hakkab veest…
Kuidas hoolitseda silmaümbruse eest? Eelkõige tuleb anda puhkust silmadele. Samuti hooldada nahka silmaümbrusele sobivate toodetega. Kuigi me ei taha, peame siiski tõdema, et silmaümbruse nahk näitab kõige varasemaid enneaegse vananemise märke, eriti ilma korraliku hoolduseta. Kuid kas Sa oled kunagi mõelnud, miks see nii on? Esiteks on silmaümbruse nahk õhem ja õrnem kui nahk mis on teistel kehaosadel. Silmad saavad ülisuure koormuse, nad töötavad päeva jooksul palju, alates pilgutamisest kuni emotsioonide väljendamiseni. Ainuüksi see üksi võib põhjustada enneaegset vananemist. Miks on silmaümbrus tihti nii tume, et paistab näost esile? Silmaümbruses on palju väikseid veresoonekesi, mis muidu välja ei paista aga…
Räägime meeste nahast Kindel on see, et meeste nahk erineb naiste omast. Naiste ja meeste nahk näevad välja ühesugused kuid seda lähemalt uurides selgub, kui palju erinevusi võib tegelikult leida. Meeste nahal – nii näol kui ka kehal – on mõned omadused, mis eristavad seda naiste omast. See on ka põhjus, miks mehed vajavad tegelikult samuti spetsiaalset nahahooldust, et nahk parem välja näeks. Mis vahe on tegelikult mehe ja naise nahal? Hormoon testosteroon määrab mehe naha omadused ja annab sellele naise nahast erineva struktuuri. Meeste nahk – nii näol kui kehal – on paksem, rasusem ja vananeb naiste nahast erinevalt. Tihedus Meeste…
Mis on naha pH? Naha hüdrolipiidkiht, mis reguleerib naha kaitsebarjääri. Lisaks sellele, et nahk on suurim ja raskeim organ, täidab ta teatud sekretoorseid ja eritusfunktsioone keha eritussüsteemi osana. Naha pinnal vabanevad ja akumuleeruvad rakkude sünteesi tulemusena higi- ja rasunäärmete sekreteeritud sekretsioonid ning mõned muud komponendid, moodustades nii teatud happesusega peene “kile”, mida nimetatakse hüdrolipiidide mantliks, mida tähistame pH-ga. See omakorda on tõhus antibakteriaalne barjäär infektsioonide ja põletike tekkeks. Seetõttu pööravad kõik eksperdid, dermatoloogid ja kosmeetikatootjad nii suurt tähelepanu pH-tegurile – nahapinna normaalse happesuse tasakaalule, mis on fundamentaalne ja oluline tegur naha tervise ja nooruse säilitamisel koos õige rasu kogusega ja…
Kõik, mida pead teadma tselluliidi kohta Tselluliit on nii kosmeetiline kui ka meditsiiniline probleem, mis mõjutab 80–90% naistest. Tselluliit on tegelikult täiesti tavaline nähtus igas vanuses naise (ja isegi mõne mehe) jaoks. Kuigi paljud tänapäeva naised peavad tselluliiti keha ebatäiuslikkuseks, ei alati suhtutud sellesse alati nii. Seda on kujutatud kuulsatel maalidel ja skulptuuridel, mis ülistavad naise lopsakat vormi. 1900. aastate alguseks põlgasid prantslased aga tselluliitset keha, mida nähti ebaatraktiivsuse tunnusena – ja naised hakkasid seda nägema kui puudust, mida tuleb pagendada. Ameerika ajakirjad kinnistasid seda ideed. Tänapäeval jätkub sama trend, et tselluliit ei ole silmale ilus vaadata. Nüüdseks on lisandunud…
Naha puhastamine Kas nägu oleks vaja pesta? Kindlasti. Kõik, mis puudutab nahahooldust, saab alguse just nahapesust. Puhastamine aitab eemaldada meigi, tekkinud rasu ja mustuseosad nahalt. Öö on keha lõõgastmiseks ja vaimu vabastamiseks hea aeg, kuid ta ei ole mõeldud nahale puhkamiseks. Öisel ajal alustab nahk aktiivset töötamist. Selle töö käigus, kus ta midagi lammutab, midagi ehitab, eristab ta ka aineid nahapinnale. Kuna naha kaitsebarjäär koosneb higist ja rasust, siis selleks, et nahk ei ummistuks, vajab nägu just nende komponentide tõttu hoolega puhastamist. Kui naha puhastamne pidevalt ununeb, siis võib muutuda naha hüdrolipiidkihi pH tasakaal ja pooride ummistuse käigus tekkinud toksiinid…