MIS ON AKNE?

Akne on nahaseisund, mis areneb organismi füsioloogiliste tasakaaluhäirete tõttu ning mõjutab naha pooride, juuksefolliikulite, laialdase levikuga patogeenide ja nahanäärmete normaalset funktsioneerimist. Akne haigus võib esineda igas vanuses, olenemata soost või rassist. Rohkem on sellest mõjutatud siiski teismelised ja nooremad täiskasvanud inimesed. See protsess areneb kogu kehas, kõige enam näol aga võib kaasata selja, õlad ja rindkere.

Sügaval dermaalses koes olevad rasunäärmed on ühendatud juuksefolliikulidega, piltlikult öeldes – karv ulatub sügavale verinahka ja karva küljes ripub rasunääre. Normaalse naha toimimise korral eraldub rasunäärmete toodetud rasu naha pinnale pooride kaudu.

Nahapoor ongi olemuselt juukse folliikul.

Millest saab akne levik alguse?

Akne on nahahaigus, mis areneb välja mitmel põhjusel. Akne võib tekkida siis, kui juuksefolliikulid ummistuvad naha sekreetidega, milleks on surnud naharakud ja rasu mis on nakatunud bakterite või seentega. Naha pooride ummistamine ja lisandunud infektsioonid põhjustavad kahjustusi nagu komedoonid, mida määratletakse – mustpeadeks ja valgepeadeks. Samuti vistrikud, mida määratletakse paapuliteks ja pustuliteks. Pooride ummistumine võimaldab nahal olevatel bakteritel kasvada. Nahal on palju erinevaid baktereid (Cutebacterium acnes ehk propionibacterium acnes, Staphylococcus epidermiit ja Streptocossus). Need mikroorganismid kuuluvad normaalsesse mikrofloorasse ja omavad võimet tekitada mittespetsiifilisi infektsioone (põletikke), eelkõige vähenenud vastupanuvõimsusega peremeesorganismis. Sellised bakterid põhjustavad võimaluse korral nakkusi (edasilevikut organismi siseselt), tekitades vabasid rasvhappeid, vabastavad ensüüme ja sekreete (jäätmeid, mis soodustavad sobivate tingimuste kokkulangemisel nahas põletikku).

Mis on keratinotsüüt?

Keratinotsüüdid on spetsiaalsed rakud, asuvad epidermise (ülemine nahakiht, milles ei ole veresooni) alumises osas ehk basaalkihis. Need rakud vooderdavad ja toetavad juuksefolliikuleid. Keratinotsüütrakud liiguvad oma elutsüklis pidevalt ülespoole, luues epidermisele kaitsva barjääri kuni surevad loomuliku naha ainevahetusprotsessi käigus ja asenduvad uute rakkudega. Keratinotsüütrakud toodavad keratiini (juuksed, küüned, nahk).

Mis on hüperkeratinisatsioon ja kuidas mõjutavad keratinotsüüdid akneprobleemi?

Akne korral on rasuerituse ainevahetus aeglane, see tähendab, et rasu ei liigu karvafolliikuli suudme suunal kiiresti üles, et normaalselt poorist väljuda. Rasu, karvad ja keratinotsüüdid segunevad üksteisega ja jäävad poorides omavahel kinni, takistades seega keratinotsüütide liikuvust ja pärssides sellega rasu nahapinnale jõudmist. Selline olukord võimaldab bakteritele ideaalse kasvulava, millest toituda ja edasi nakatuda. Hüperkeratinisatsioon tekib siis, kui juuksefolliikulite surnud rakud ei eemaldu loomulikult ja ummistavad poori ümbruse, moodustades sinna rakkude tiheda kogumiku.

Kõik aknevormid saavad alguse ummistunud pooridest.

Mis on vistrik?

Akne on seisund ja vistrik on selle haiguse avaldumise vorm. Samuti kuuluvad akne sümptomite hulka tsüstid, sõlmed, komedoonid (valgepea, mustpea).
Naha ummistunud poorid rebenevad suure koormuse tõttu ja sellest rebendist moodustub vistrik. Selline rebend võimaldab rasunäärmes paiknevate bakterite sisenemise pooridesse. Bakterite vabanemine põhjustab nakkusliku (leviva) põletikulise seisundi, milleks on naha pinnal nähtav mäda ja rasusegu.
Vistrikuid on kahte tüüpi, paapulid ja pustulid. Paapulid on värvuselt roosakas – punased,
väiksemad ning neid on palju lihtsam ravida. Pustulid, milles on nakkuse tõttu mäda, võivad olla erinevas suuruses ja raskussastmes. Pustulid, mis kujunevad suureks ja tursuvad, neid on raske ravida ja reeglina vajavad nad juba retseptiravimeid. Kliinikutes tehtav laserravi eelmaldab nahalt nakkusi põhjustavate bakterite kolooniad.

Mis on sõlm?

Sõlm on nahaalune kõva muhk, mis võib olla algselt täiesti nahaga ühte tooni.

Kui sõlme ümbritsev põletikuline foon süveneb, siis muutub see punaseks. Sõlmel puudub kõrgenev tipp (pea) nagu on vistrikel. Katsudes võib tunduda soe ja valulik. Sõlm areneb ummistunud pooride rebenemisest ja nakkuse levikust. Sõlmed võivad püsida naha all mitmeid nädalaid ja isegi mitu kuud. Sisu muutub ajapikku tihkemaks ja kõvemaks, kuni areneb tsüstiks. Sõlmedega seisundit kutsutakse sõlmeliseks ehk nodulaarseks akneks. Nodulaarne akne võib jätta nahale sügavaid arme, kui põletikku ei ravita õigeaegselt ja õigesti.

Mis on tsüst?

Tsüstid näevad välja nagu nahaalused suured paisud, mille värvus on punane, vahel ka lillakas.

Tsüstid asuvad samuti väga sügaval naha all nagu sõlmed kuid kuna nende sisu täitub mädaga, siis on nad palju pehmemad. Organismi immuunsüsteem käivitab vastureaktsiooni, mis väljutab mäda. Tsüst on jällegi tagajärg algselt ummistunud pooride rebenemise ja nakkuse levimisele.

Tsüstilisest aknest võivad jääda sügavad aknearmid.

Mis on akne armid?

Akne võib armistuda mitmel erineval viisil. Kõige kergem arm on jääklaik, mis on põletiku järgne erüteem. See võib olla erinevat tooni – roosa-, punane-, lilla kui ka pigmenteerunud UV – kiirte tagajärjel pruuniks. Nahal olev aknest tekkinud erüteem on tegelikult veresoonte laienemine. Selline arm paraneb aja jooksul ise, umbes aasta jooksul. Igasugune nahatasapinnaga identne pindmine arm kaob kiiremini, kui teostada kosmeetilisi hooldusi (keemiline koorimine, mikrodermabrasioon, microneedling, laserlihvimine). Need hooldused ühtlustavad ka nahatooni.

Atroofilised armid on nahapinnast madalamad ja kraatri taolised.

Neid tuleks hakata ravima koheselt peale põletikulise akne möödumist.  Kõige efektiivsem ravi toimib tegelikult umbes 2 nädala pärast kui arm on värske. Meetoditeks on kollageeniteraapia ehk microneedling, sügavamale toimivad happehooldused. Selline armkude on tekstuurilt lõtvunud ja seetõttu teostatakse ka hoolduseid (RF, valguspõhised seadmed, ultraheli jm.), mis toodavad kudedes juhitud soojust. Kuumus tõmbab sidekoelise kollageeni kokku ja stimuleerib ka uusi kollageenikiude, mõjudes arme tasandavalt ja pisendavalt. Ilukliinikutes teostatakse ka armiraviks sügavamaid keemilisi koorimisi, mis võivad ulatuda pärisnahka (sügavam trikloroäädikhape, fenoolkoorijad). Sellised raviprogrammid võivad olla väga valulikud ja nõuavad rehabilisatsiooniaega. Kui eelpool mainitud protseduurid ei avalda nähtavat mõju, näiteks hakatakse armihooldust liiga hilja teostama ja armi ääris ei ole enam elastne, siis on abiks nahapõhja süstitavad täiteained (kollageen, hüaluroonhape) aga need ei ole kahjuks püsiva toimega. Arme on võimalik ka välja lõigata. Armiravi võib kesta 6-18 kuud.

Keloidamid on hüpertroofilised, nahapinnast kõrgemad.

Sellised armid on tekkinud juba olemasoleva armi või vigastuse peale, koes on liiga palju kollageeni ja selliseks armiks on soodumus. Keloidid on  tihedakoelised, algselt on need erinevat värvi – roosad, punakaslillad või pruunikad aga ajapikku muutuvad heledamaks. Algselt kasutatakse apteegis müüdavaid silikoongeele, mis vähendavad ka sügelust. Raviks on kortikosoidid, mis on nii paiksed kui süstimeetodil. Selliseid arme tuleb lihvida dermabrasiooni meetodil, töödelda laseriga ja IPL valguspõhiselt, külmutada lämmastikuga jm. Kui eelnimetatud variandid ei aita, siis on võimalik kirurgiline sekkumine. Kahjuks on keloididele kombeks taas puhkeda, vahel alles 5 aasta järgselt peale ravi.  Kui on keloididele soodumus, siis tasuks ettevaatlikult suhtuda igasugustesse augustamise protseduuridesse, kõrvaaukude tegemisse ja tatoveerimisse.

Akne võib olla tingitud nii sisemistest kui välimistest teguritest!

  • Geneetika on päritud esivanematelt. See on oluline faktor nahatüübi kujunemisel, kui palju on rasunäärmeid, rasu olemus ja kui aktiivne on rasu tootmine.
  • Pidev magamatus ja stress suurendavad kortisooli taset ja rasu tootmist.
  • Teatud ravimeid võib pidada aknet soodustavateks (kortikosteroidid, liitium, fenütoiin, isoniasiid jm.)
  • Endokriinsed häired võivad aknet mõjutada, samuti polütsüstiline munasarja sündroom jne.
  • Nahahoolduses kasutatavad kemikaalid või kiletavad ained võivad aknet soodustada.
  • Hormonaalne taust, rasutootmise intensiivsust mõjutavad androgeenid.
  • UV – kiirgus põhjustab rasu oksüdeerumist ehk rääsumist, see muudab rasu tahkemaks, võimaldades ummistuste moodustumist.

Loe meie blogist, millised on akne raskusastmed ja kodune hooldus.

Kosmeetikatooted, mis sobivad koduseks hooldamiseks kerge akne korral ning toetavad retseptiravi ajal naha mikrofloora tasakaalustamist.

24 tundi järjestikust niisutust ja 28 päeva pärast on nahareljeef juba oluliselt elastsem! 3 in 1 toode – mitmeotstarbeline toode, mida võib kasutada seerumi, kreemi või vananemisvastase ja rahustava maskina.…

38.00 sis. KM

24 tundi järjestikust niisutust ja 28 päeva pärast on nahareljeef juba oluliselt elastsem! 3 in 1 toode – rahustava toimega sügavniisutav ja vananemisvastane mask, seerum ja öine hooldus. 10% kõrgelt…

38.00 sis. KM

Kohese toimega kontsentreeritud seerum 4 tüüpi madala molekulmassiga hüaluroonhappega. Pakub kauakestvat niisutust, pinguldab nahka, minimeerib kortsukesi, täiustab naha volüümi ja vormib näoovaali. Selline mitmes molaarsuses esinev hüaluroonhappe seerum annab just…

28.0050.00 sis. KM

Shopping Cart
et Eesti
error: