AKNE RASKUSASTE JA KODUNE HOOLDUS

Acne vulgaris on krooniline põletikuline haigus, mida eristatakse põhjuste, vallandajate ning raskusastmete järgi. Võib olla põletikuline ja mittepõletikuline.

Iga meie kehakarv on paaris rasunäärmega, mis toodab nahapinnale kaitsvaid ja niisutavaid rasvhappeid, mis osalevad ka naha pH määramises. Akne puhul on rasunäärmed laienenud ja rasuproduktsioon suurenenud.  Aktiivsed rasunäärmed asuvad näol, rinnakul ja seljal.

Akne tekib kui rasu ei jõua tõusta naha pinnale sest karvafolliikuli ava on kleepunud kokku rasu ja keratinotsüütrakkudega. Selline tihke segu võimaldab bakteritel kasvada ja tekitada põletikulisi elemnte, ummistunud karvafoliikulisein (nahapoor) rebeneb ja bakterid levivad ümbritsevatesse kudedesse.

Loe akneelementide täpsemat definitsiooni meie blogist Mis on akne?”

Mida tähendab akne raskusaste?

Akne raskusaste oleneb sellest, millised lööbed nahal on ja kui palju neid korraga esineb.

Lihtsam selekteerimine on, et kerge akne korral esineb nahal kuni 30 lööbeeelmenti, mõõduka akne korral 30-125 ja raske akne korral üle 125 põletikulise kolde. Kui nahal esinevad ainult komedoonid, siis see kuulub samuti kerge akne klassifikatsiooni.

Raskusaste sõltub ka sellest, millised on akneelemendid.

Kuidas aknet eristatakse?

Akne saab alati alguse ummistunud komedoonidest aga aknet eristatakse ka põhjuste järgi: seen-, hormonaalne-, mehhaaniline-, bakteriaalne-, komedoonne-, ravimite-, kosmeetiline akne. Need on faktorid, mis võivad provotseerida akne teket ja kulgu.

Kahjustuste tüüpide järgi on akne nimetused: komedoonne-, papulaarne-, pustulaarne-, sõlmeline- ja tsüstiline akne.

Millised on akne tüübid ja põhjused?

Aknet soodustavad nii sisesed kui välised faktorid. Väliste faktorite kontrollimisega saame me tahtejõuga hakkama aga sisemisi faktoreid saame mõjutada ravimite ja/või kosmeetikatoodetega (kergema akne puhul).

Hormonaalne akne

Homonaalset aknet mõjutavad hormoonide muutused. Hormonaalne akne on seotud meessuguhormoonidega, mida leidub mõlemal sugupoolel. Neid toodavad munasarjad, munandid ning neerupealsed. Hormonaalne akne ei ole igakord seotud androgeenide (meesuguhormoonid) ületootmisega. Androgeenide ülesanne on muuta nahka paksemaks ja stimuleerida rasueritust.

Ametlikult ja meditsiiniliselt ei kasutata tegelikult terminit hormonaalne akne. On üks kindel haigus – polütsüstiliste munasarjade sündroom (PCOS), mille puhul on see nimetus asjakohane. Hormonaalseks aknevormiks saab seda liigitada noorukieas hormonaalse kõikumise tõttu, samuti täiskasvanueas (eriti naistel) näo alaosas tekkivate põletikuliste vistrikute järgi. Kui noorukiiga on läbi aga akne püsib, kui põletik tekib menstruaaltsükliga seoses, siis kindlamaks määratluseks saab dermatoloog teha vereanalüüsi ja selgitada selle käigus, kas hormoonid on tasakaalus.

Teada on, et veres vabalt liikuvad androgeenid ja testosteroon üldjuhul ei ole aktiivsed sest valgukandjad püüavad nad kinni ja suunavad naharakkudesse, kus need siis muunduvad dihüdrotestosterooniks. Selline hormoon parandab juuksefolliikuli kasvu ja  ja mõjutab rasunäärmes rasu tootmist.

Kui siiski testosterooni hulk veres on kõrge, siis võivad tekkida alopeetsia (koldeline kiilaspäisus), liigne karvakasv ja polütsüstilised munasarjad. Sellistel juhtudel võivad aidata antiandrogeensed ravimid (nagu spironolaktooni tabletid) toimida androgeeniretseptorite blokeerimisega, et vähendada testosterooni mõju kehale.

Kuidas mõjutab menstruaaltsükkel aknet?

Ovulatsiooni (14 päeva peale menstruaaltsükli algust) ajal on östrogeenide tase kõrge ja nahk näeb välja maksimaalselt puhas ja värske. Östrogeen on naissuguhormoon, mida toodavad mõlemad sugupooled (leidub munasarjades ja munandites). Naiste arengus on sel oluline roll (rindade kasv, libiido, naha niiskus, aju ja seedesüsteemi toimimine, luustiku tugevus).

Sellele järgneb faas, milles toodab keha rohkem naissuguhormooni – progesterooni (sünteesitakse munasarjades, reguleerib menstruatsiooni tsüklit, võimaldab lootearengut). Sellel ajal väheneb östrogeeni tase, mis võibki kaasa tuua rasunäärmete aktiveerumise, nahk muutub õliselt läikivaks ja tekivad akne kolded.

Ovulatsiooni tsükli keskel üritab östrogeen taas rasu kontrolli alla saada. Arvatakse, et progesterooni taseme tõus võib provotseerida aknet.

Miks tekib akne raseduse ajal?

 Progesterooni tõus raseduse esimestel kuudel võib mõningatel naistel aknet tekitada või süvendada. Siin võib olla ka veel põhjusi. Näiteks ka see asjaolu, et eelnevalt kasutatud rasedusvastased antibeebipillid hoidsid seni hormoone kontrolli all ja kui soovitakse rasestuda, tuleb nendest loobuda. Enamikke akne vastaseid ravimeid ei saa raseduse ajal kasutada ja see võib põletikele taas käivitavalt mõjuda.

Miks tekib akne menopausi ajal?

Kui naine jõuab menopausi, siis organismi östrogeenivarud vähenevad ja androgeenid võivad domineerida. Raviks on hormoonasendusravi, mis tõstab östrogeeni taset, vähendades sel moel akneilminguid, tujukõikumisi ja kuumahoogusid. Menopausi aknet ei tohi segi ajada rosaatseaga.

Seenakne

Pityrosporum (Malassezia) follikuliiti kutsutakse kõnekeeles seenakneks. Tegelikult eristuvad seene- ja akneelemendid teineteisest. Seeneinfektsioon on piinav ja üsna sügelev nahapõletik, mis tekib kui pärmseen koguneb juuksefolliikulisse ja põhjustab põletiku. Pityrosporum follikuliit võib olla nakkav näiteks ühise zileti või pardli kasutamisega, väga harva nahakontakti kaudu.

Malassezia seen on üks mitmest seenetüübist, mis elutseb naha loomuliku mikroorganismi (floora) koostises. Probleem algab siis kui immunsüsteem nõrgeneb ja tekib seene vohamine juuksefolliikulisse, soodustajaks antibiootikumid-,  kortikosteroidid-, haigused-, niiske kliima-, oklusiivsed kreemid-,  higistamine- ja liigne rasu, millest seen toitub ja saab sobivad tingimused kasvamiseks.

Seeneinfektsiooni puhul on vistrikud ühetaolised 1-2 mm läbimõõduga paapulid ja pustulid, mis võivad asetseda juuste piiril, näol, rinnal ja seljal. Erinevalt aknest ei esine komedoone. Tihti avastatakse seenakne siis, kui akneravimid ei avalda toimet. Siis hakatakse kasutama seeneravimeid ja šampoone, mis annavad tulemusi. Kahjuks on sellel seenevormil kalduvus kordumiseks, seetõttu tehakse ka profülaktilisel eesmärgil ravi jätkamist 1-2 korda nädalas, et hoida taasägenemist. Samuti soovitatakse rasusema naha puhul hoida poore puhtad salitsüülhappega kuna see hape suudab  efektiivselt rasu vedeldada. Taimse preparaadina on levinud teepuuõli. Seenakne ja ka teiste aknevormidega on soovitav tarbida pro-ja prebiootikume, mis aitavad soolestiku mikrofloorat korrastada ja samuti sobivad sellise toimega paiksed tooted naha hooldamiseks. Šampoonidest on efektiivne Nizoral, mille toimeaine on ketokonazol.

Pyoderma faciale

Nimetatakse ka rosacea fulminans. Tekib küllaltki ootamatult ja tavaliselt noortel (15 – 30 aastates) naistel. Meenutab rosaatseat või aknet. Erinevalt aknest tekib see näo lööve järsult ja esineb ainult naissool. Ei teki ummistunud pooridest või ülemäärasest rasust. Tavaliselt haarab ainult näopiirkonna, ei ole pikema ajakuluga kui aasta.  Kui võrrelda seda rosaatseaga, siis ka siin on erisus sest see esineb ainult noortel naistel ja ei ole seotud rosaatsea sarnase õhetava punetusega, samuti ei kaasa see silmi.

Võib tekkida raseduse ajal, mis on väga ebasobiv juhtum sest ravi on sel juhul raskendatud.

Üldine suund on siiski, et näo püodermat peetakse rosaatsea ägenenud vormiks. Lööve koosneb algselt punastest naastudest (laigud), millele lisanduvad paapulid, pustulid ja tsüstid, mis hõlmavad lõua, põskede ja otsaesise piirkonna. See on väga raske nahahaigus aga olemasolevates bakterites ei ole nakatuvaid organisme ja puuduvad sisemised sümptomid. Mõned tegurid, näiteks stress, kuumad toidud ja joogid, kemikaalid ja päikesevalgusega kokkupuude halvendab seda. Arme tekitav. Retseptiravimid.

Akne fulminans

Äkilise ja ägeda kulgemisega raske akne. Akne fulminansi on seostatud androgeenide, autoimmuunse komplekshaiguse ja geneetilise eelsoodumusega. Arvatakse, et see võib olla seotud ülitundliku reaktsiooniga Cutibacteria acnes bakteritele. Samuti on seos liigse testosterooni taseme, annaboolsete steroidide (lihasmassi kasvatamine) ja ka isotretinoiiniga (ravim).

See akne vorm on haavandiline akne, mida iseloomustavad sõlmed ja tsüstid ning abstsesside (mädapõletik) tekkimine. Samuti võib esineda leukotsütoos (valgeliblerohkus), liigesevalu ja turse. Selle aknetüübiga tunneb inimene ennast halvasti, kehatüvel ja näol esinevad haavandilised koorikud, mis on väga valulikud. Lisanduvad kõikuvad palavikud, söögiisu kadu ja kehakaalu vähenemine. Samuti on täheldatud maksa ja põrna suurenemist. Vajab kindlasti meditsiinilist sekkumist.

Akne conglobata

Väga raske kulgemisega  nodulotsüstiline aknevorm. Tekib siis, kui naha all moodustuvad põletikulised moodulid, mis on omavahel ühendatud.  Moodustuvad eksudaadid (põletiku puhul läbi veresoonte seinte väljuv vedelik), millest tingitult koed tursuvad. Selline eksudaat sisaldab rohkesti valgeliblesid ja on mädane. Erinevad nahakahjustused – abtsessid (mädased paised), fistuleeritud (kitsas käik, uurised) komedoonid ning keloidsed (kõrge armkude) ja atroofilised (aukus ja madalad) armid.

Põletikulised nahaalused sõlmed võivad moodustuda mitme komedooni ümber ja suureneda, valmimise käigus need lagunevad ja väljutavad mäda. Sõlmede alla võivad tekkida sügavad haavandid, mis tekitavad keloid-tüüpi arme.  Sügavalt haavandiliste sõlmede kohale võivad tekkida välispidiselt nähtavad koorikud. Abstsessid, mis on mädase sisuga võivad moodustada sügavaid, ebakorrapäraseid arme.

Acne conglobata esineb harva, vahemikus 16 – 30 a.- selt. See on mingil määral seotud geneetikaga, võib esineda perekonnasiseselt.  Sellele võib eelneda akne, mis kulgeb tsüstide-, paapulite või pustulitega, mis ei parane, vaid halvenevad kiiresti. 

Üliharva võib akne conglobata seostada püogeense artriidi ja püoderma gangrenosumiga (nahanekroos). Arvatakse, et see on geneetiline seisund (15. kromosoomi defekt). Teine variant on gangrenoosne püoderma (koliit ehk Grohni tõbi), akne ja mädane hidradeniidi (higinäärmete põletik) sündroom.

Akne conglobata võib mõjutada lisaks näole tuharaid, käsi, rindkere, peanahka ja kaela. Tavaliselt esineb rohkem meestel, on mainitud, et seda võivad ka provotseerida annaboolsed steroidid, mida kasutatakse lihasmassi kasvatamise eesmärgil. Vajalikud retseptiravimid.

Papulopustulaarne akne

Papulopustuloosne akne on põletikuline vorm, mida loetakse kerge või mõõduka kuluga akneks. See akne on kõige enim esinev acne vulgarise ehk lihtakne vorm, mis on  raskusastmelt teine staadium, millest komedoonne akne on esimene, olles mittepõletikuline akne. Papulopustulaarse akne sümptomid on nahaalused, kõrgele ulatuvad vistrikud –  pustulid ja paapulid, mingil määral esineb ka komedoone. Pustulid ja paapulid on komedoonid, mis muutuvad põletikuliseks komedooni rebenemisel ja komedooni sees olevad bakterid vabanevad naha kihtidesse. Sellised elemendid võivad kaasneda erinevatel põhjustel tekkinud aknel (nt. mehhaaniline-, kosmeetiline-, stressi jne. tagajärjel). Retsepti ravimid ja kosmeetilised tooted.

Mehhaaniline akne

Esineb siis, kui nahk puutub kokku äärmise surve, hõõrdumise ja kuumusega. Spordivahendid (kiivrid, mütsid), kitsad riided, mehhaaniline vistrikute purustamine, pidev kontakt mustade kätega. Võib tekkida ka UV- kiirguse tagajärjel. Ilmselge ravi on raskendavate tegurite vältimine. Kui see on teatud hetkedel mõeldamatu, siis on abi kodusest kosmeetikast – poore puhastava salitsüülhappe või põletikuvastase bensoüülperoksiidiga. Võimalik ka akneravi.

Kosmeetiline akne

Tekib allergiliste reaktsioonide või nahka ummistavate toodete tõttu, milleks võivad juuksehooldustooted, niisutajad ja kreemid. Tegelikult oli see aknetekkeline põhjus levinud 1970. ja 1980. aastatel, kuid on nüüd haruldane, asjaolu tõttu, et kosmeetikatoodete koostis on muutunud paremaks. Siiski, kui rasunäärmed toodavad ülemäärast sebumit (rasu), siis kasutades tooteid, mis on nö. kiletavad ja sobivad hoopis kuivale nahal, võib vale hooldus provotseeerida akne teket. See on rohkem komedoonne aknetüüp aga allergilise lööve puhul tekivad ka vistrikud. Allub ravile hästi kui selgitada kiiresti välja, mis põhjustab aknet vallandava teguri, välistada tulevad kõik tooted, mis võivad nahapoore blokeerida (“komedogeensed”).  Kui selekteerimine ei aita, siis on täiendavad ravivõimalused nagu akne puhul. 

Stressiakne

Kui akne juba esineb, siis teada on, et stress võib aknekulgu raskendada

Stress ei  tekita otseselt aknet, kui selleks ei ole juba eelnevat eelsoodumust kuid see võib aknet süvendada, põhjustades teatud hormoonide taseme ajutise tõusu. Näiteks stressi tõttu organismi kaitsereaktsioon aktiveerub, mille käigus vabaneb keha stressihormoonidest, nagu kortisool ja androgeenid, mis suurendavad naha rasu tootmist ja aknet. Pinges olek, ärevus ja hirm võivad  süvendada aknet, käivitades  põletikku tekitavate valkude ehk tsütokiinide aktiveerumise, samuti rasunäärmete ümbruse põletiku.

Stressis inimene kaldub tubaka, alkoholi ja maiustuste ületarbimisele, mis raskendavad põletikulise naha olukorda. Stressifaktori maandamine on oluline.

Tsüstiline akne

On raske akne liik, milles on suured sõlmed ja mädaga täitunud tsüstid, mis suure tõenäosusega jätavad pärast paranemist armi. Nimetatakse erinevalt – kas sõlmeliseks või tsüstiliseks akneks. Haarab sügavaid nahakihte. See akne on eelsoodumus veelgi raskematele aknevormidele. Esineb rohkem meestel. See haigus on väga laiaulatuslik, tavaliselt on sellest haaratud nägu, rindkere, selg, tuharad, kõht, käed ja peanahk. Vajab kindlasti medikamente, proovitakse ka IPL impulssravi.

Komedoonne akne

Seda akneliiki nimetakse mittepõletikuliseks komedogeenseks akneks.

Nahk on haaratud kahte tüüpi komedoonidest. Välimuselt rohkem nähtavamad võivad olla avatud komedoonid, mis on tuntud kui musta värvi nahapoorid. Värvuse annab pigment ehk melaniin ja rasusekreedid, mis on oksüdeerunud. Need mustpead võivad olla peened, justkui nõelja otsaga aga akne puhul on nad pigem laiad ja sügavad. Avatud komedoon ei ole põletikuline. Enamasti on see tihke ja raskesti väljutatav, kollakat tooni. Kogudes rasu ja keratiini massi juurde, muutub ka nahapoor laiemaks. 

Avatud komedoon (valgepea) tekib siis kui rasu ei saa kergelt liikuma ja jääb karvafoliikulisse kinni, takistusi võib olla mitmeid – kuiv ja tihke nahapind, liigne rasu hulk ja soodumus akneks.  Nahka pingutades on näha valge moodustis. Kui komedoone on nahal hulgikoguses või  see on juba mõõtmetelt suurem, siis on valgepea nähtav ka ilma nahka venitamata.  Valkjaid sõlmekesed, millel on vahel nähtav ka avaus, pigistamisel väljub nahapinnale valge pastataolist mass. Suure avatud komedooni pigistamisel võib väljuda lausa pikk niiditaoline moodustis. See akne vorm ei teki halvast puhastamisest aga õige puhastus võib aidata neid vähendada. Põletikuline akne algab kinnistest komedoonidest.

Komedogeense akne kontrolli alla saamine võib olla nii kosmeetiline kui paiksete ravimite abil saavutatav. Kasutatakse keratolüütilisi ehk sarvkihti pehmendavaid, koorivaid ja komedoone lahustavaid toimeaineid.

 

Kuidas ennast ise aidata, siin mõned mõtteterad...


Näo puhastusrutiin.
Puhasta nahka 2 x päevas leebete, pH-d (5,5) tasakaalustavate pesuainetega. Loputamiseks sobib leige vesi. Kui Sa ei kasuta koduseid keemilisi koorijaid või ravimeid, siis võid proovida puhastustooteid, millel on kerge happekooslus. Pea meeles, et nahk ei tohi muutuda kuivaks. Tugevalt abrassiivsete graanulite kasutamisest tuleks loobuda kui nahal on põletikulisi koldeid. Põletikulise ja komedogeense naha puhastustootes on sobival kohal  bensoüülperoksiid ja salitsüülhape.

Kodused tooted võivad sisaldada kergeid happeid kui Sa ei kasuta ravimeid. Mandelhape on mitteagressivne, sobib hästi ka põletikuliste elementide korral. Kui Su nahk on suurepooriline ja läikivalt rasune, siis sobivad hästi glükool- ja salitsüülhape, mis on keratolüütilise, antibakteriaalse ning rasukogumikke vedeldava toimega. Kui Su nahk on katsudes kare ja kaldub lisaks rasususele veel pindmisele kuivusele, siis ära eelnevate hapetega üle doseeri ja proovi vahelduseks kergemaid ja niisutavamaid happeid (piim-, laktobioonhape). PS. Ole ettevaatlik, kui Sa kasutad koduseid happeid nii puhastuses kui muudes toodetes üheaegselt. Palju ei ole hea. Pinnakuiv nahk süvendab aknehaigust.

Kui kasutada tooteid, mis üritavad vähendada rasuproduktsiooni, siis pikaajalise kasutamise järgselt võivad hakata rasunäärmed just aktiveeruma, et tasakaalustada rasu tootmist. Neid tooteid on hea kasutada kuid vaatle enda naha seisundit.

Ära kasuta tooteid, mis on liiga õlised (w/o) või puhtal kujul õli kuna need jäävad naha pinnale, kleebivad surnud rakud kokku ja ummistavad poore. Väidetavalt on teada, et jojoba õli omab sarnasust inimese rasuga, seetõttu mõnede hinnangute kohaselt annab see õli rasunäärmele teavet, et õli on piisavalt ja ei ole vaja juurde toota. Kas seda on mõistlik proovida, jääb aknehaige enda otsustada. Õlid on olemuselt ikkagi oklusiivsed ehk nahka pealt kiletavad ja omavad nö. kasvuhoone efekti.

Samuti ei pruugi kõik lõhnaained akne nahale sobida.

Niisuta piisavalt. Jälgi, et seerum või kreem ei oleks komedoone tekitav ja laseks nahal hingata. Eelista veebaasil emulsioone ja kreeme. Kui on külmem kliima, siis tuleb vesilahustuv seerum ja/või kreem kanda nahale pool tundi enne õue minekut, et veekristallid ei hanguks. Soovitav on siiski katta nahk külmal ajal kaitsekreemiga, näiteks sobiva SPF – kaitsekreemiga, mis ei ummista komedoone. Kui kasutad seerumit, siis sellel on võimekus sügavale rakku imenduda ja niiskust säilitada aga seerumi peale tuleb alati kanda kreem. Kreem toimib pindmiselt ja moodustab tõkke naha ning väliskeskkonna vahel, kaitstes niiskuse säilitamist.

Minimeeri kokkupuudet päikesega. UV – kiirgus kiirendab keratinotsüütide jagunemist ja muudab sarvkihi paksemaks. Kasuta ainult selliseid SPF- ja jumestuskreeme, millel on silt, et see ei ummista nahka. 

Kõrge õhuniiskus ja väliskeskkonna saastatus võib aknet halvendada, samuti tubakas ja alkohol.

Maanda kindlasti stressi, mis provotseerib akne kulgu või annab võimaluse eelsoodumuse korral aknel ilmneda.

Väldi naha üleliigset puudutamist mustade kätega ja ära pigista vistrikke. Vaheta tihti padjapüüri, et vähendada bakterite osakaalu. Pea pesuks kasutatud šampoonid võivad mõjutada ka otsaesist löövet.

Trenn mõjub positiivselt füüsisele ja unele aga ära lase higil kaua naha peal olla. Kõrge õhuniiskus ja higistamine provotseerivad akne levikut. Samuti ära mine meigiga trenni sest higiga segunedes tekivad pooride ummistused.

Bensoüülperoksiid on aine, mis sobib nii komedoonide, vistrikute ja jääklaikude korral, sellel on ka lisafunktsioon – hoiab ära naha resistentsuse ehk selle, et nahk harjub ainega ja mõju kaob. Võib leida puhastuses ja akne hooldamiseks mõeldavates emulsioonides (kreemides). BP rakendatakse väga palju ka ravimites. See on saadaval erinevates ravimvormides ja kontsentratsioonides vahemikus 2,5% kuni 10%. Kindlasti tuleb katsetada kolm päeva väikesel alal nahal, et veenduda toimeaine mitteärritavast võimalusest. Bensoüülperoksiidi ei tohi kasutada samaaegselt tretinoiiniga, kuna see oksüdeerib tretinoiini. 

Aselaiinhape on kasutusel nii ravimi kui kosmeetikatoodetes, viimases on see efektiivne kerge kulgemisega akne puhul. Kui tootes on protsent välja toodud, siis võiks eelistada 10% (ravimites kasutatakse 20%). Mõju on antibakteriaalne, antikomedolüütiline ning pigmenti- ja jääklaike helendav. 

Niatsinamiid  on tuntud mitmel moel. See on B3 /PP vitamiin, mis on mingil määral klindamütsiini (antibiootikumi) saranase toimega, omades põletikku alandavat toimet, samuti minimeerides arme ja poore. Soovitavalt võiks see olla tootes 4 -5%, olles kõrgem, muutub nahk liiga aluseliseks ja akne nahk on seda juba nagunii. Inimese ideaalne naha pH jääb happelisse skaalasse.

Retinool on võimeline tasakaalustama rasunäärmete tööd sest ta on alternatiiv retseptiga retinoididele, olles A- vitamiini tuletis. Toimib sügavates nahakihtides, seetõttu on ka arme tasandav. Sobib hästi komedoonide vähendamiseks. Kindlasti tasub eelistada retinooli, mis on kapseldatud vormis, et minimeerida võimalikku ärritust.

Teepuuõli on laialt kasutuses erinevates kosmeetilistes toodetes, eriti stickpulkades. Antibkteriaalne mõju põletikele.

Tsink on tuntud kui tõhus antimikroobne mineraal võitluses aknega.

Pre-, pro-, postprobiootikumid aitavad hoida soolestiku ja naha mikrofloorat tasakaalus.

Dieedi kohta ei ole kinnitatud ühtegi teaduslikku tõendit, et teatud toiduained oleksid eriliselt soositud või vastupidi.

Toit ei ole akne tekke otsene põhjus, kuid arvatakse, et mõned toidud aitavad aknet hallata, mõned teised toidud aga juba olemasolevat olukorda süvendada.

Räägime nendest…

Piim: Arvatakse, et piim provotseerib tõenäolisemalt aknet lehmapiimas leiduvate hormoonide tõttu, mis jõuavad tarbimise kaudu inimkehasse. Samuti võib suurendada piimarasv võimalust akne ägenemiseks. Kui esineb vähimgi kahtlus, siis tuleks enda toitumisharjumusi ja sellele järgnevaid reaktsioone analüüsida.

Suhkrurikkad joogid ja söögid: Sellised joogid ja mõned süsivesikuterikkad mahlad suurendavad samuti akne riski. Nende hulka kuuluvad suhkrust küllastunud karastusjoogid, sooda, koogid jne. Need toidud põhjustavad kiiret veresuhkru taseme tõusu. On teada, et mikroobid kasutavad suhkrut toiduna. Süsivesikutest tingitud hormonaalne aktiivsus aktiveerib insuliini tootmist ja häirib ka teiste hormoonide taset.Teada on et rafineeritud suhkru tarbimine mõjutab rasusekretsiooni ehk nõristust. Bakterite puhul tähendab sekretsioon efektormolekulide transporti rakkudest väliskeskkonda.

Šokolaad: Mittekinnitatud uuringutes on märgitud, et šokolaadi armastavatel inimestel on oht aknet saada kõrgem. Algselt on arvatud, et kuna šokolaad on piima ja suhkru baasil, siis see on vallandav tegur. Siiski on leitud, et ka tume šokolaad ei ole aknele kalduvale inimesele sobiv. Täpne põhjus on ebaselge. 4-nädalane tarbimine suurendas olukorda akneohtliku nahaga meestel, selline uuring on avaldatud ajakirjas Dermatology 2011. aastal.

Madala kiudainetega toidud: Arvatakse, et kui toidus on rohkem kiudaineid, siis see vähendab akne riski. Seda seletatakse asjaoluga, et kõrge kiudaine sisaldusega menüü aitab hallata veresuhkru taset, millel on aga oluline roll akne arengus. Siit tuleneb järeldus, et inimesed, kes kasutavad madalama kiudainete sisaldusega toite nagu pasta, piimatooted, maapähklivõi, valge riis –  neil tekib tõenäolisemalt akne, kui selleks on ka muud soosivad eeldused. 

Õli toidus: See on seni veel kinnitamata müüt, et õlirikkad toidud rasunäärmete tööd soodustavad. Ettevaatlik tuleks olla rääsunud õli söömisega, kui pidevalt kasutatakse praepannil olevat õli uuesti, see võib soodustada vabade radikaalide kuhjumist kehas.

Rafineeritud suhkrud ja terad: Akne esinemissagedus on kõrge inimestel, kes pidevalt tarbivad rafineeritumaid terasid ja suhkruid. On tehtud uuringuid, et kõrge suhkruga toitude tarbimisel on ca 54% rohkem riski akne puhkemiseks. Erakordselt kõrge riskiga toidud on magustatud joogid, magusained (mesi, vahtrasiirup, suhkruroosuhkur, valgest jahust valmistatud pasta, riisinuudlid, valge riis, magustoidud, teraviljad või valgest jahust valmistatud sai). Selliste toitude halb mõju on tingitud nende kõrgest võimest kiiresti veresuhkru taset tõsta ja kõrgenenud muutustest insuliini tasemes. Teada on, et kõrgem insuliini tase põhjustab kõrgemat androgeenihormooni taset ja suurenenud insuliini tootmist, nagu kasvufaktor 1 (IGF-1). See kasvufaktor põhjustab aknet, suurendades rasunäärmetes rasu tootmist ja mõjutades naharakkude kasvu.

Valge jahu: Mõningad uuringud näitavad, et kõrge glükeemilise sisaldusega toiduainete (valge leib, küpsis ja ka sooda) asendamine näiteks köögiviljade, ubade, kaeraga võib aknet leevendada.

Kiirtoidud: Kiirtoidud on rikkad rasvade ja kalorite poolest. Sisaldavad osaliselt ka suuri suhkrukoguseid. Need toidud on piimakokteilid, kihisevad joogid, friikartulid, hot dogid, burgerid jm. On vaadeldud ja täheldatud, et burgerite regulaarne söömine põhjustab ca 53% suurem riski akne tekkeks. Põhjus, miks või kas kõrge rasvasisaldusega toidud suurendavad akne riski, on veel halvasti mõistetav. Kiirtoidu uuringutes on kasutatud aknega kimbatuses olevate inimeste teavitusi aga teaduslikke uuringuid ei ole tehtud.

Vadakuvalk: See toidulisand on rikkalik aminohapete glutamiin ja leutsiini allikas. Levinud kulturistide seas. Need aminohapped põhjustavad ka IGF-1 tootmist, mis on samuti seotud aknega.

Jood: Samuti on täheldatud, et akne ägestajaks võib lugeda joodi, seepärast on soovitav ülemääraselt mitte kasutada jodeeritud soola. Paljud dieedid võivad sisaldada liigseid joodissoolasid.

Kosmeetikatooted, mis aitavad võidelda naha sarvestumishäiretega ja minimeerida põletikulisi seisundeid nahas, samuti kaitsta aknenahka pinnakuivuse ja väliskeskkonna kahjustuste eest. 

Sügavniisutav ja rahustav geel hüaluroonhappe ja patenteeritud kompleksiga SEPITONIC M3. D-pantenool on regenereeriva ja põletikuvastase toimega. Geel aitab kaasa taastumis- ja paranemisprotsessidele, sobib absoluutselt kõikidele nahatüüpidele. On võimalik kombineerida teiste…

29.0050.00 sis. KM

Kohese toimega kontsentreeritud seerum 4 tüüpi madala molekulmassiga hüaluroonhappega. Pakub kauakestvat niisutust, pinguldab nahka, minimeerib kortsukesi, täiustab naha volüümi ja vormib näoovaali. Selline mitmes molaarsuses esinev hüaluroonhappe seerum annab just…

28.0050.00 sis. KM

24 tundi järjestikust niisutust ja 28 päeva pärast on nahareljeef juba oluliselt elastsem! 3 in 1 toode – rahustava toimega sügavniisutav ja vananemisvastane toode, mis toimib nagu öömask või seerum.…

38.00 sis. KM

Puhastav ja nahka kooriv happegeel, pH 3,5 Happekompleks 4 erineva AHA /BHA happega! Kaasaegne puhverdatud piimhappe kombinatsioon on ühildatud glükool-, sidrun- ja salitsüülhappega. Kõikidele nahatüüpidele, eriti hästi sobib komplekshape rasusele,…

29.0045.00 sis. KM

TOP toode sobib kõigile, nahatüübist sõltumata! Miks?  Sest vabad radikaalid kuhjuvad nahas, neid on kõigil rohkem kui vaja oleks ning nende ohjeldamiseks on vaja kaasata antioksüdante, et hoida ära rakukahjustused.…

45.00 sis. KM

Allahindlus!

Fluid on mõeldud kollageeni sünteesi ja rakuhingamise stimuleerimiseks. Parandab rakkude uuenemist ja "äratab" kõik rakuprotsessid. Ühtlasi reguleerib ja vähendab liigset rasueritust nahas. Antibakteriaalse, rahustava ja matistava toimega kiiresti imenduv toode.…

23.0043.20 sis. KM

Kerge tekstuuriga kreem kombineerimiseks rasusele ja aknele kalduvale nahale. Rahustab naha punetust, reguleerib rasueritust, minimeerib ka mõõdukate pooride suurust. Säilitab naha normaalse mikrobioomi. Rikkalik mõjuspekter, ühe tootega saab parandada aknet…

35.00 sis. KM

Allahindlus!

Retinol Intensive Fluid sisaldab stabiliseeritud liposoomset retinooli, milles kasutatakse kapseldatud ja molekulaarkile tehnoloogiat. Madala molekulmassiga hüaluroonhappe ja retinooli kombinatsioon on ühildatud võimsaks nahka uuendavaks ja niisutavaks koosluseks. Retinooli Fluid suurendab…

Algne hind oli: 45.00€.Current price is: 36.00€. sis. KM

Tootel on tasakaalustatud pH 5,5 Sügavpuhastus. Pesuvahend ürdiekstraktidega ja energiat andva kompleksiga, mis ahendab poore. Alkoholivaba, eemaldab õrnalt meigi ja muud ebapuhtused nahalt, samal ajal detoksifitseerib, rahustab ja niisutab nahka.…

34.00 sis. KM

Nahka puhastav essents bambuse ekstrakti ja taimse päritoluga puhastava puuviljakompleksiga, mille pH on 5,5 Kooriv ja uuendav toonik on energiat andva kompleksiga. Näopuhastus on õrn aga mõjub siiski nahka koorivana.…

25.00 sis. KM

Akne losjoon ei ole päris tavaline näovesi vaid rohkem seerumilaadne aktiivne komponent, millel on ravimi  sarnane toime. Omab põletkuvastast mõju, pH 4 Sisaldab laktobioonhapet ja looduslikku salitsüülhapet. Puhastab ja rahustab…

28.00 sis. KM

See suurepärane mask sisaldab nahale kasulikke probiootikume, mis aitavad epidermise tasakaalu säilitada ja taastada loomulikku mikrobioomi. Koostisosad on üksteist täiendava funktsiooniga, rahustades punetavat ja problemaatilist nahka, reguleerides rasueritust ning pisendades…

32.0051.00 sis. KM

Allahindlus!
Out Of Stock

Puhastav, niisutav ja rahustav mask, mis pehmendab komedoonide tahket sisu ja puhastab sügavalt poorid. Papaiast saadud ensüüm silub naha reljeefi, reguleerib liigset rasueritust ja aitab nahka matistada. Aminohappekompleks reguleerib naha…

15.0048.00 sis. KM

Rasueritust kontrolliv aktiivseerum. Puhastav ja tasakaalustav valem, mis on spetsialiseerunud akne ja rasuse naha hooldusele. Rahustab aknesümptomeid ja aitab nahka kiiresti taastuda, parandades ka vanad aknearmid. Puhastab poorid, takistab mustade…

25.00 sis. KM

Seerumis on ristseotud hüaluroonhape. Seerum 2 in 1 tagab optimaalse niisutuse ja omab tõhusat vananemisvastast toimet. Niisutab sügavalt, tihendab nahka ja kõrvaldab vananemisilmingud. Neutraliseerib vabu radikaale ja aktiveerib kollageeni ja…

25.00 sis. KM

Puhastav ja detoksifitseeriv mask, puhastab ja ahendab poore, et vältida komedoonide teket, vähendab rasueritust. Kirgastab ja ühtlustab jumet ning parandab naha üldist seisukorda. Igale nahatüübile, eriti sobilik akne, väsinud ja…

13.00 sis. KM

Koorimine pärlmutri- ja rubiiniosakeste ning ensüümidega. Sügavuti pooride ja epidermise surnud rakkude vahesid puhastav toode, mis koheselt silub nahka ja annab sellele pärlmutrilise sära. Puhastab õrnalt aga tõhusalt. Pärliosakesed eemaldavad…

28.0040.00 sis. KM

Allahindlus!

AZELAIC GEL 10% pH4,9 Aselaiinhape on kapseldatud liposoomi. Aselaiinhape reguleerib androgeenset faktorit. Toimib sarnaselt antibiootikule, ilma et oleks oht bakterite resistentsuse tekkeks! Aitab parandada aknele ja rosaatseale kalduva naha seisundit…

Algne hind oli: 32.00€.Current price is: 27.00€. sis. KM

Niisutav ja samal ajal nahka toksiinidest puhastav teraapia rasuerituse normaliseerimiseks. Mask sisaldab teepuulehtedest saadud õli ja vetikate kompleksi. Merevetikaekstrakt on täis kõiki naha lemmikvitamiine ja mineraalaineid, aitab rahustada, pehmendada ning…

10.00 sis. KM

Out Of Stock

Kataplasmaatiline mask hõbedaste mikrosfääride ja teemandiosakestega näo ovaali kontuurimiseks ja pinguldamiseks.Sisaldab merelist kollageeni ja taimseid ekstrakte. Antioksüdantne toime. Tugevalt jahutav, sobib rahustamiseks pärast dermabrasiooni ja muid aktiivseid protseduure. Olemuselt peel- off…

10.00 sis. KM

CO2 puudermask ühildab endas koorimise, mis on kombineeritud ensüümide, peptiidide ja puuviljahapetega + süsinikuga. Sellist tehnoloogiat nimetatakse "karboksütensoriks". Mask toimetab CO2 (süsiniku) molekulid nahka uuendusliku meetodi abil, kokkupuutel nahaga eralduvad…

15.00 sis. KM

pH 5,5 Ensüümkoorijate parim osa on see, et need on tundlikule nahale piisavalt õrnad, ei vaja mingit tööseisakut ja annavad koheselt märgatava tulemuse! Aktiivne koorija ilma abrasiivsete osadeta. Sobib igale…

40.00 sis. KM

3 ml. (10 tk. karbis) Ampull pakatab taimsetest ekstraktidest, mis pakuvad nahale kohest tervist. Sisaldab palju erinevaid taimseid, omavahel harmoneeruvaid komponente, mis on tõestatud tõhusateks mõjuaineteks kosmeetika valdkonnas. Ühtlustab ja…

45.00 sis. KM

Shopping Cart
error: